Drogie Koleżanki i Koledzy,

W tym roku mija już 6 lat od czasu inauguracji Ogólnopolskiej Konferencji „Nowoczesna Pediatria” w Poznaniu, będącej nie tylko źródłem najnowszej wiedzy pediatrycznej, ale przede wszystkim inspiracją i pomocą w codziennej praktyce klinicznej i ambulatoryjnej.

Nasze motto dostarczania konkretnych, gotowych do użycia informacji na najwyższym poziomie fachowości przyciąga co roku kilkuset uczestników. W imieniu Komitetu Naukowego pragnę bardzo serdecznie podziękować tym z Państwa, którzy corocznie uczestniczą w naszej konferencji przyczyniając się do jej popularności.

Spotkanie odbywa się w szczególnej, prawie rodzinnej atmosferze, wynikającej m.in. z faktu, że zaufanie jakim nas Państwo obdarzają powoduje, że wszyscy wykładowcy z wielką przyjemnością i entuzjazmem deklarują chęć podzielenia się najnowszą wiedzą w konkretnych dziedzinach naszej specjalności.

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach konferencję rozpocznie kurs doskonalący w zakresie szczepień ochronnych, stanowiący integralna część modułową z zajęciami z 2011 r., którego ukończenie (2 moduły) honorowane będzie specjalnym certyfikatem.

Następnie chcemy unaocznić Państwu jakiego typu wyzwania psychologiczne i zdrowotne stają przed 6- latkiem idącym do szkoły. Pomogą nam w tym wybitni aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu, którzy w dniu otwarcia konferencji wcielą się w postacie uczniów.

W stającym się już tradycją kąciku „Coś dla nas” dowiemy się od wybitnego stomatologa akademickiego jakie naprawdę są blaski i cienie implantów zębowych, stanowiących obecnie jeden z ważnych elementów terapii funkcjonalnej i estetycznej jamy ustnej u dorosłych.

Następnie wszyscy uczestnicy zostaną wyposażeni w sprzęt do głosowania interaktywnego, który pozwoli nam czynny udział w sesji dotyczącej ciekawych i trudnych przypadków klinicznych oraz decydować o wyborze postępowania diagnostycznego i terapii.

Wreszcie na koniec pierwszego dnia dowiemy się o współczesnych możliwościach aerozoloterapii w pediatrii z uwzględnieniem wszystkich preparatów dostępnych aktualnie na rynku oraz co nowego oferuje  ortopedia dziecięca w problemach najczęściej występujących u dzieci, takich jak płaskostopie, koślawość i szpotawość stóp oraz w wadach postawy.

W drugim dniu obrad proponujemy Państwu spotkanie z wybitnym ekspertem w zakresie diabetologii dziecięcej, a następnie dwie niezależne sesje interaktywne poświęcone postępom w gastroenterologii i nefrologii dziecięcej w trakcie których uczestnicy będą wybierać rodzaj postępowania terapeutycznego i diagnostycznego.

W sesji nt. stomatologii dziecięcej zostanie poruszonych szereg zagadnień istotnych i trudnych dla lekarza pediatry. Należą do nich fizjologia i patologia ząbkowania, problem leczenia zachowawczego i zabiegowego zębów mlecznych, profilaktyka próchnicy z uwzględnieniem fluoryzacji, lakowania i lakierowania oraz zastosowanie nowych lub starych materiałów do wypełnień ubytków w zębach mlecznych i nowych zębach stałych.

Następna sesja zorganizowana wspólnie z wiodącymi psychologami i pedagogami dziecięcymi pozwoli nam lepiej poznać funkcjonowanie poradni psychologiczno-pedagogicznych w aktualnych warunkach reformy szkolnej oraz zorientować się, co ta poradnia może oferować naszym małym pacjentom.

Na zakończenie drugiego dnia, również w sposób interaktywny, prześledzimy wraz ze znanymi autorytetami problem stosowania antybiotyków w różnych chorobach wieku dziecięcego i w konkretnych sytuacjach klinicznych.

Zapraszając Państwa bardzo serdecznie do Poznania w okresie pieczenia tradycyjnych rogali świętomarcińskich na które będziemy mieli przyjemność wszystkich zaprosić, pragnę jak co roku zapewnić, że ciesząc się na wspólne spotkanie, pragniemy gorąco zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby jak zawsze w trakcie Konferencji panowała miła, pełna życzliwości atmosfera, wynikająca z radości „bycia razem”.

Miejscem obrad będzie jak co roku Centrum Kongresowe Międzynarodowych Targów Poznańskich, które powita Państwa w nowej szacie po kompleksowym remoncie.

Zapraszamy serdecznie do Poznania

prof. zw. dr hab. med. Wojciech Służewski