Historia
Historia Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP)
Polskie Towarzystwo Pediatryczne zostało założone w 1908 roku z inicjatywy dr Józefa Brudzińskiego i jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Jego początki wiążą się z utworzeniem Sekcji Lekarzy Pediatrów przy Łódzkim Towarzystwie Lekarskim.
Rozwój Towarzystwa zależał w ogromnej mierze od zaangażowania lekarzy pediatrów, którzy poprzez prowadzone badania naukowe, wymianę doświadczeń oraz dążenie do skutecznego rozwiązywania problemów zdrowotnych u dzieci wspierali jego misję. Warunki do tego typu aktywności tworzyły placówki medyczne: kliniki i szpitale, które posiadały nowoczesne pracownie i rozbudowane zaplecze medyczne.
W Łodzi takim ośrodkiem był Szpital Dziecięcy im. Anny Marii. Na czele placówki stał dr Józef Brudziński – wybitny specjalista, który w 1905 roku, pełniąc dodatkowo rolę ordynatora oddziału wewnętrznego i zakaźnego, zgromadził wokół siebie grono zaangażowanych i ambitnych współpracowników. W zespole utworzonym przez dr Józefa Brudzińskiego znaleźli się tak wybitni eksperci jak m.in.: dr Tomaszewski, jeden z pierwszych chirurgów dziecięcych oraz Władysław Szenajch, późniejszy profesor Uniwersytetu Warszawskiego i naczelny lekarz Szpitala im. Karola i Marii w Warszawie. Współpracownikami dr Brudzińskiego byli także Wacław Jasiński, dr Pieniążek, otolaryngolog dziecięcy oraz dr Rozenblat-Frenklowa, która zginęła tragicznie w czasie II wojny światowej. Istotny wkład w rozwój zespołu dr Brudzińskiego wniósł także dr Tadeusz Mogilnicki, lekarz, społecznik, dyrektor szpitala Anny Marii w Łodzi.
Powstanie Sekcji Lekarzy Pediatrów przy Łódzkim Towarzystwie Lekarskim
W 1908 roku w Łodzi, z inicjatywy dr Józefa Brudzińskiego utworzono pierwszą w Polsce organizację skupiającą lekarzy pediatrów. Inauguracyjne posiedzenie Sekcji odbyło się 24 października, a dr Brudziński został jej pierwszym przewodniczącym, pełniąc tę funkcję do 1910 roku. Kolejnymi przewodniczącymi byli dr Jasiński i dr Szenajch. Posiedzenia Sekcji przyciągały nie tylko łódzkich pediatrów, ale również lekarzy z innych części Polski. W 1910 roku, także z inicjatywy dr Brudzińskiego, przy Warszawskim Towarzystwie Lekarskim powstała podobna sekcja, której przewodniczącym został dr Ludwik Anders. Spotkania Sekcji warszawskiej odbywały się co miesiąc, a z czasem jej członkowie stworzyli centralne struktury Towarzystwa Pediatrycznego, które stopniowo rozszerzały działalność na inne miasta Polski. Obecnie Polskie Towarzystwo Pediatryczne liczy 23 Oddziały Terenowe w całym kraju.
PTP wydaje dwa najstarsze czasopisma pediatryczne w Polsce: „Przegląd Pediatryczny”, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1908 roku i którym obecnie kieruje dr hab. n. med. Katarzyna Plata-Nazar oraz „Pediatria Polska” czasopismo ukazujące się od 1921 roku, a którego aktualnym redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.
Oba czasopisma skierowane są do lekarzy pediatrów, a także specjalistów innych dziedzin medycyny takich jak: endokrynologia, laryngologia, genetyka, kardiologia, onkologia, hematologia, stomatologia, chirurgia, gastroenterologia, psychiatria i psychologia.
W ciągu lat cele Towarzystwa ewoluowały. Współczesne priorytety to:
- popularyzowanie wiedzy z zakresu medycyny wieku rozwojowego,
- udział w tworzeniu polityki zdrowotnej, by wspierać rozwój i zdrowie dzieci i młodzieży,
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych lekarzy pediatrów,
- promowanie zasad etyki zawodowej i troska o ich przestrzeganie,
- reprezentowanie interesów lekarzy pediatrów wobec władz oraz organizacji lekarskich,
- nawiązywanie międzynarodowej współpracy w zakresie medycyny wieku rozwojowego,
- monitorowanie potrzeb zdrowotnych dzieci.
Obecnie funkcję Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego pełni prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska.