Poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – to jeden z priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (UE)

Wyzwania w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – to temat spotkania, które odbyło się 30 października 2024 r. w ramach cyklu „Droga do Prezydencji”. Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych i Centrum Medycznego WUM w związku z przejęciem przez Polskę w pierwszej połowie 2025 roku przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
W dyskusji uczestniczyło grono wybitnych ekspertów: przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji i administracji publicznej, a także specjaliści w dziedzinie psychiatrii dziecięcej reprezentujący wiodące ośrodki medyczne w Polsce.
W spotkaniu udział wzięła prof. Terasa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, która podkreśliła, że troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to jeden z największych priorytetów zdrowotnych nadchodzących lat. Konieczne jest wdrożenie działań, które pomogą dzieciom radzić sobie z trudnościami i wesprą je w budowaniu pozytywnego nastawienia do otaczającego świata.
Profesor Jackowska wspomniała także o bardzo istotnej roli psychiatry dziecięcego. To niezwykle ważne, ale należy pamiętać, że końcowe ogniwo w problemach psychicznych dzieci. Kluczowa jest profilaktyka. Wśród priorytetowych zmian Profesor wskazała: konieczność wdrożenia bilansów zdrowia dzieci prowadzonych na profesjonalnym poziomie, regularny i bieżący kontakt rodzica, lekarza i psychologa dziecięcego ze szkołą, wczesną diagnozę problemów rówieśniczych, szkolnych i domowych oraz konieczność wprowadzenia zmian w okresach prowadzenia bilansów.
Dostępne dane odzwierciedlają pogłębiający się kryzys zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Pandemia znacząco pogłębiła te problemy. Wg Raportu Rzecznika Praw Dziecka z 2023 roku pt.: „Badanie jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce”, tylko sześciu na dziecięciu uczniów odczuwa radość z życia. Niestety z wiekiem problem ten wśród dzieci się nasila. Szczególnie jest to widoczne u nastolatek, u których bardzo mocno spada samoocena. Bardzo istotne są zmiany systemowe, angażujące wiele stron. Niezbędne jest także zapewnienie wsparcia psychologicznego w szkołach, edukacja rodziców i nauczycieli oraz organizacja kampanii społecznych mających na celu przeciwdziałanie negatywnym wzorcom oraz hejtowi.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne wyraża ogromną nadzieję, że spotkanie będzie pierwszym krokiem w budowaniu solidnych fundamentów pod ogólnoeuropejskie inicjatywy, da przestrzeń do dialogu i jednocześnie deklaruje swoje zaangażowanie i wsparcie merytoryczne w działania zmierzające do poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
„Badanie jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce”, – RAPORT Z BADANIA – BIURO RZECZNIKA PRAW DZIECKA WARSZAWA 2023.