Prezes PTP, Prof. Teresa Jackowska, uczestniczyła w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka

W czwartek, 23 stycznia odbyło się trzecie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Matki i Dziecka, podczas którego omówiono najpilniejsze zmiany w zakresie ochrony zdrowia matki i dziecka.
Jednym z głównych tematów była potrzeba wdrożenia profilaktyki zakażeń wirusem RS u wszystkich noworodków poprzez zastosowanie jednodawkowego przeciwciała monoklonalnego. Prof. Teresa Jackowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Prof. Tomasz Szczapa, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, zaprezentowali korzyści wynikające z wdrożenia profilaktyki biernej, polegającej na podawaniu jednodawkowego przeciwciała wszystkim niemowlętom w ich pierwszym roku życia. Eksperci podkreślili, że ochrona powinna obejmować wszystkie dzieci, niezależnie od obecności chorób współistniejących, a w przypadku wystąpienia czynników ryzyka ciężkiej infekcji – także maluchy do 2 roku życia, w drugim sezonie zakażeń. Wdrożenie tej profilaktyki mogłoby znacząco ograniczyć liczbę zachorowań i hospitalizacji związanych z tym wirusem.
Podczas posiedzenia Prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka przedstawiła wyniki najnowszego raportu dotyczącego profilaktyki zakażeń RSV, a prof. Mirosław Wielgos zwrócił uwagę na fakt, że ochrona przed RSV jest możliwa nie tylko poprzez podanie dziecku przeciwciał monoklonalnych, ale także przez szczepienie kobiet w ciąży, które przekazują dziecku wytworzone przez siebie przeciwciała w ostatnim trymestrze.
Prezes Teresa Jackowska zaprezentowała stanowisko ekspertów w sprawie ochrony dzieci przed infekcjami pneumokokowymi, podkreślając również konieczność doboru szczepionki odpowiadającej aktualnym potrzebom epidemiologicznym, co zapewniłoby skuteczną prewencję i ochronę zdrowia najmłodszych. Najnowsze dane epidemiologiczne zaprezentowała Prof. dr hab. n. med. Anna Skoczyńska, Kierownik KOROUN. Następnie Dr Ilona Małecka poruszyła kwestie potrzeby zapewnienia wcześniakom bezpłatnej ochrony przed infekcjami meningokokowymi.
Bardzo ważnym punktem spotkania było zwrócenie uwagi przez ekspertów na konieczność ścisłej współpracy specjalistów medycznych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, w tym z Zespołem ds. Szczepień Ochronnych. Ministerstwo Zdrowia powinno uwzględniać rekomendacje wypracowane przez Zespół, ponieważ opierają się one na wiedzy i doświadczeniu praktyków oraz na najnowszych badaniach naukowych, co zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo działań profilaktycznych. Włączenie zaleceń klinicystów do decyzji MZ jest kluczowe, pozwala bowiem na opracowanie efektywnych strategii zdrowotnych, które odpowiadają na aktualne potrzeby zdrowia publicznego. Prezes Teresa Jackowska podkreśliła, że pomimo braku należytego uwzględnienia przez resort zdrowia stanowisk i rekomendacji Towarzystw Naukowych i Konsultantów Krajowych, podtrzymują oni chęć współpracy i otwartość na dialog ze stroną rządową.
W spotkaniu uczestniczył także dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, który przedstawił plan profilaktyki chorób zakaźnych na 2025 rok oraz omówił potrzebę wprowadzenia elektronicznej karty szczepień.
Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Matki i Dziecka liczy 12 posłów, a jego przewodniczącą jest Aleksandra Leo.
Retransmisja spotkania dostępna jest na stronie: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADZESP&Zesp=652