Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne w infekcyjnym zapaleniu wsierdzia zgodnie z aktualnymi wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2024)
Infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW) jest to uogólniony proces zapalny szerzący się drogą krwi, polegający na kolonizacji i uszkodzeniu wsierdzia przez patogenne mikroorganizmy, co prowadzi do tworzenia się wegetacji bakteryjnych w obrębie struktur serca. Najczęściej dochodzi do zajęcia zastawek serca lub innych sztucznych materiałów i urządzeń zlokalizowanych wewnątrzsercowo. Objawy kliniczne są bardzo zróżnicowane, dlatego też rozpoznanie IZW stanowi duże wyzwanie diagnostyczne. IZW należy zawsze podejrzewać u pacjentów z grupy ryzyka rozwoju tej choroby, nawet gdy występują niecharakterystyczne objawy ogólnoustrojowe.
Rozpoznanie IZW i jego powikłań umożliwiają badania laboratoryjne, mikrobiologiczne i diagnostyka obrazowa. W najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology – ESC) opublikowanych w 2023 r. podkreślono również przydatność obrazowych badań medycyny nuklearnej. Postępowanie terapeutyczne w IZW obejmuje głównie antybiotykoterapię, leczenie powikłań kardiologicznych i neurologicznych oraz niejednokrotnie zabiegi kardiochirurgiczne. IZW jest chorobą obarczoną dużą częstością występowania powikłań oraz śmiertelnością.
Konieczna jest edukacja rodziców i pacjentów na temat tej choroby oraz możliwości jej zapobiegania. Szczególne znaczenie ma leczenie próchnicy zębów, dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej i skóry oraz stosowanie profilaktyki IZW w grupach wysokiego ryzyka rozwoju tej choroby. Należy podkreślić, że IZW może się rozwinąć u około 10% pacjentów pediatrycznych dotychczas zdrowych i bez patologii układu krążenia.
Pełna treść rekomendacji dostępna jest w trzecim numerze „Przegląd Pediatryczny” (3/2024)