Rosnąca liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz spadający poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego w Polsce, zwracają uczestnicy Flu Forum 2013. Eksperci medyczni podkreślają, że można ograniczyć liczbę zachorowań na grypę oraz związanych z nimi powikłań. Podczas Flu Forum 2013 zaprezentowano rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy na nadchodzący sezon epidemiczny.

Flu Forum jest doroczną debatą ekspertów medycznych, przedstawicieli instytucji i organizacji państwowych oraz przedsiębiorców. Konferencja służy wypracowaniu rozwiązań minimalizujących zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki zachorowań na grypę.  Szczególnym celem tegorocznej edycji było zaangażowanie pracodawców i przedstawicieli samorządu do wypracowania optymalnych metod współpracy ze środowiskami medycznymi. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie nie tylko medycznych, lecz również społecznych i ekonomicznych skutków zachorowań na grypę. Grypa od wielu lat jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego w Polsce. Jednym z głównych powodów utrzymywania się niskiego poziomu wyszczepialności przeciw grypie pozostaje brak świadomości zagrożeń wynikających z choroby oraz jej powikłań – tłumaczy Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej i dodaje – Musimy zacząć budować system profilaktyki grypy od podstaw. Rekomendacje dotyczące szczepień przeciw grypie wskazują te grupy, dla których profilaktyka zachorowań przyniesie największą redukcję liczby hospitalizacji oraz zgonów z powodu grypy.
Prezentowane zalecenia wpisują się w rekomendacje wielu instytucji krajowych oraz międzynarodowych tj. Światowa Organizacja Zdrowia, Komitet Doradczy ds. Szczepień, Główny Inspektorat Sanitarny
oraz Zakład Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na konieczność popularyzacji profilaktyki grypy w społeczeństwie ze względów nie tylko klinicznych, lecz również epidemiologicznych. Do pierwszej grupy pacjentów należą ci, dla których szczepienie przeciw grypie pozwala zredukować ryzyko szczególnie groźnych powikłań pogrypowych.
Do drugiej – osoby, których szczepienie przyczynia się do redukcji transmisji wirusa w społeczeństwie oraz ogranicza ryzyko epidemii grypy. Profilaktyka grypy jest szczególnie istotna w przypadku,
gdy pracownik jest narażony na kontakt z wieloma zakażonymi osobami lub sam może przyczynić się
do zakażenia innych – zauważa dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego –Kluczowe jest podniesienie wyszczepialności m.in. wśród pracowników sektora ochrony zdrowia. Szczepienia profilaktyczne są zalecane również osobom pracującym z małymi dziećmi lub opiekującymi się pacjentami z grup ryzyka, jak również wśród pracowników handlu, szkół oraz transportu. Dlatego ważne jest, aby w okresie od września do października jak największa liczba osób z grup, których dotyczą rekomendacje, zaszczepiło się przeciw grypie.
Jak wskazują meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w ubiegłym sezonie zanotowano prawie 3 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Ponad 13 tysięcy osób było hospitalizowanych, 119 pacjentów zmarło. Szacunki wskazują, że poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce wynosi 3.75%. Grypa oprócz negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, powoduje również poważne konsekwencje ekonomiczne, które w sezonie z epidemią mogą wynieść nawet
4,3 mld zł.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Objawy grypy pojawiają się nagle. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia
i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę. Do najczęstszych powikłań grypy należą wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych.
Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z dokumentem.